Αρχείο μηνός Οκτώβριος 2019

Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα

Το Γυμνάσιο Επισκοπής Ηρακλείου συμμετείχε στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα. Συγκεκριμένα την Παρασκευή 18/10/2019 πραγματοποιήθηκε σχετική δράση. Η δράση αφορούσε στην εισαγωγή σε βασικές έννοιες προγραμματισμού και υπολογιστικής σκέψης χωρίς χρήση υπολογιστή και απευθυνόταν στους γονείς του σχολείου μας. Οι γονείς με εύκολο και διασκεδαστικό τρόπο ήρθαν σε επαφή με τον προγραμματισμό. Η δράση πραγματοποιήθηκε από την καθηγήτρια Πληροφορικής Καγιαμπάκη Μαρία.

Πρόσκληση για συνάντηση γονέων

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Παρακαλούνται οι γονείς-κηδεμόνες των μαθητών  του Γυμνασίου Επισκοπής να προσέλθουν στο Σχολείο μας την Παρασκευή 18 Οκτωβρίου 2019 και ώρα 16:30 μ.μ. προκειμένου  να   έχουμε  μια    πρώτη  συνάντηση γνωριμίας και ενημέρωσης με την έναρξη  της νέας  σχολικής χρονιάς.     Στη συνέχεια θα ακολουθήσει ένα σύντομο βιωματικό εργαστήριο, στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Προγραμματισμού, από την κ. Καγιαμπάκη Μαρία, καθηγήτρια Πληροφορικής στο σχολείο μας, προκειμένου οι γονείς να έρθουν σε επαφή  με διασκεδαστικό  τρόπο με την έννοια του προγραμματισμού.

Η  Διευθύντρια

Βίλμα Χ. Βαβουρανάκη

6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019

Κεντρικός στόχος της Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού είναι η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου μέσω της ενημέρωσης της μαθητικής κοινότητας για τα ευεργετικά οφέλη της άθλησης σε συνδυασμό με την υγιεινή διατροφή, με στόχο την απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής. Η φετινή μέρα έχει κεντρικό άξονα: «Αγαπώ την Άθληση-Αγαπώ την Υγεία μου»

Την Παρασκευή 27/9/2019 το γυμνάσιο Επισκοπής συμμετέχοντας στην 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, πραγματοποίησε σχετικές δράσεις. Η πρώτη δράση αφορούσε την άθληση και  πραγματοποιήθηκαν ομαδικά αθλήματα: καλαθοσφαίριση 3Χ3, ποδόσφαιρο 5Χ5, πετοσφαίριση, με μικτές ομάδες. Η δεύτερη δράση αφορούσε την υγιεινή διατροφή, όπου παρασκευάστηκαν και καταναλώθηκαν φρουτοσαλάτες με φρούτα που έφεραν οι μαθητές.