Αρχείο ημέρας 2 Απριλίου 2020

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Η ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση περιλαμβάνει ψηφιακές τάξεις ?ηλεκτρονικά μαθήματα που έχουν δημιουργήσει οι καθηγητές του σχολείου μας και εκεί οι μαθητές μπορούν να βρουν εκπαιδευτικό υλικό που έχουν αναρτήσει οι καθηγητές τους  για να το επεξεργαστούν.

Το Υπουργείο Παιδείας διαθέτει δύο ηλεκτρονικές πλατφόρμες για τις ψηφιακές τάξεις-ηλεκτρονικά μαθήματα:

• Την πλατφόρμα eclass και
  • Την πλατφόρμα e-me

Όλοι οι μαθητές  του σχολείου έχουν πρόσβαση σ? αυτές τις πλατφόρμες γιατί έχουν μαθητικό λογαριασμό στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.

Για την πλατφόρμα eclass οι μαθητές μπορούν  να δουν τα ηλεκτρονικά  μαθήματα στο σύνδεσμο.

Οι μαθητές οφείλουν να ακολουθήσουν τις οδηγίες που αναγράφονται πρώτα στο σύνδεσμο.

Για την πλατφόρμα eme οι μαθητές μπορούν να δουν τα ηλεκτρονικά μαθήματα στον σύνδεσμο.

Οι μαθητές οφείλουν να ακολουθήσουν τις οδηγίες που αναγράφονται πρώτα στο σύνδεσμο:

Στη συνέχεια οι μαθητές επισκέπτονται τον  σύνδεσμο: https://e-me.edu.gr/

και πατάνε ΕΙΣΟΔΟ  όπου καταχωρούν το όνομα χρήστη και τον κωδικό χρήστη που έχουν στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.

Ακολουθούν τις οδηγίες που αναγράφονται στον σύνδεσμο προκειμένου να εγγραφούν σε ηλεκτρονικό μάθημα.

Για να λειτουργήσει σωστά η πλατφόρμα e-me θα πρέπει όλοι οι μαθητές  να μπουν με τους κωδικούς τους έστω μια φορά για να μπορέσει να τους δει ο καθηγητής  τους και να τους προσκαλέσει. Τις προσκλήσεις για το e-me θα τις δουν οι μαθητές ψηλά δεξιά στο καμπανάκι που υπάρχει στην αρχική οθόνη της πλατφόρμας e-me.

Ωστόσο λόγω του υπερφορτωμένου δικτύου, χρειάζεται επιμονή και υπομονή.

Το ταξίδι στην ασύγχρονη εκπαίδευση ξεκινά?.