Αρχείο μηνός Νοέμβριος 2021

ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2021-2022

Σας ενημερώνουμε ότι ξεκίνησε η διαδικασία υποβολής αιτήσεων για την παρακολούθηση από τους μαθητές του Γυμνασίου των μαθημάτων της Ενισχυτικής Διδασκαλίας.

Ο όρος Ενισχυτική Διδασκαλία Γυμνασίου σημαίνει την παρακολούθηση από το/τη μαθητή/τρια του Γυμνασίου προγράμματος διδασκαλίας στα μαθήματα:

Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,

Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,

Μαθηματικά,

Φυσική,

Χημεία και

Αγγλικά.

Στην Ενισχυτική Διδασκαλία συμμετέχουν προαιρετικά μαθητές/τριες όλων των τάξεων του Γυμνασίου που παρουσιάζουν αδυναμία στα παραπάνω μαθήματα και επιθυμούν να βελτιώσουν την απόδοσή τους σε αυτά.

Σκοπός δηλαδή της Ενισχυτικής Διδασκαλίας είναι η βελτίωση της απόδοσης των μαθητών/τριών στα μαθήματα αυτά και γι’ αυτό κριτήριο για την επιλογή – συμμετοχή των μαθητών/τριών στα τμήματα μαθημάτων Ενισχυτικής Διδασκαλίας αποτελεί η επίδοση του μαθητή/τριας στο αντίστοιχο μάθημα.

Το ωρολόγιο πρόγραμμα της Ενισχυτικής Διδασκαλίας καθορίζεται ως εξής ανά τάξη εβδομαδιαίως:

Για την Α΄ Τάξη Γυμνασίου:

1 ώρα Φυσική και

2 ώρες Αγγλικά

Για τη Β’ Τάξη Γυμνασίου:

1 ώρα Φυσική,

1 ώρα Χημεία και

2 ώρες Αγγλικά

Για τη Γ’ Τάξη Γυμνασίου:

1 ώρα Φυσική,

1 ώρα Χημεία και

2 ώρες Αγγλικά

Η Ενισχυτική Διδασκαλία καλύπτει 1-5 διδακτικές ώρες την ημέρα μετά τη λήξη του κανονικού προγράμματος του σχολείου.

Κάθε μαθητής/τρια μπορεί να παρακολουθήσει από ένα έως και όλα τα μαθήματα της Ενισχυτικής Διδασκαλίας.

Για την έναρξη των μαθημάτων καθώς επίσης και τον τόπο θα ενημερωθείτε με νεότερη ανακοίνωση.

Όσοι γονείς επιθυμείτε το παιδί σας να συμμετέχει στο πρόγραμμα των μαθημάτων της Ενισχυτικής Διδασκαλίας το σχολικό έτος 2021-2022 θα πρέπει να συμπληρώσετε και να υποβάλετε μέχρι τη Δευτέρα 8 Νοεμβρίου 2021 τη δήλωση που έχει δοθεί στα παιδιά σας και θα τη φέρουν τα παιδιά σας στο σχολείο τη Δευτέρα 8 Νοεμβρίου 2021.

Μπορείτε να δείτε τη δήλωση για την Ενισχυτική Διδασκαλία εδώ.