6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019

Κεντρικός στόχος της Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού είναι η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου μέσω της ενημέρωσης της μαθητικής κοινότητας για τα ευεργετικά οφέλη της άθλησης σε συνδυασμό με την υγιεινή διατροφή, με στόχο την απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής. Η φετινή μέρα έχει κεντρικό άξονα: «Αγαπώ την Άθληση-Αγαπώ την Υγεία μου»

Την Παρασκευή 27/9/2019 το γυμνάσιο Επισκοπής συμμετέχοντας στην 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, πραγματοποίησε σχετικές δράσεις. Η πρώτη δράση αφορούσε την άθληση και  πραγματοποιήθηκαν ομαδικά αθλήματα: καλαθοσφαίριση 3Χ3, ποδόσφαιρο 5Χ5, πετοσφαίριση, με μικτές ομάδες. Η δεύτερη δράση αφορούσε την υγιεινή διατροφή, όπου παρασκευάστηκαν και καταναλώθηκαν φρουτοσαλάτες με φρούτα που έφεραν οι μαθητές.