Εκδρομή στο Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας

Την Τετάρτη 29/11/2023, οι μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν και ξεναγήθηκαν στο Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας, που βρίσκεται στο Ηράκλειο, Επιμενίδου 18. Σκοπός της επίσκεψης ήταν οι μαθητές να δουν τα εκθέματα του μουσείου και να γνωρίσουν την τεχνολογία των αρχαίων Ελλήνων, λίγο πριν το τέλος του αρχαιοελληνικού κόσμου που ήταν συγκλονιστικά όμοια με τις απαρχές της σύγχρονης τεχνολογίας μας. Για παράδειγμα οι κοχλίες και τα περικόχλια, οι οδοντωτοί τροχοί και οι κανόνες, οι τροχαλίες και οι ιμάντες, οι αλυσοτροχοί και οι αλυσίδες, τα έμβολα και οι κύλινδροι, τα ελατήρια, οι υδραυλικοί ελεγκτές και οι βαλβίδες, οι προγραμματιστές και οι αυτόματοι πλοηγοί (εξαρτήματα όλα της μηχανής ενός σύγχρονου αυτοκινήτου) είναι μερικά μόνο από τα εφευρήματα των αρχαίων Ελλήνων που αποτέλεσαν τους θεμέλιους λίθους της πολύπλοκης τεχνολογίας τους.