Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας και Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου

Κατά το τρέχων σχολικό έτος το γυμνάσιο Επισκοπής υλοποιεί ένα εθνικό πρόγραμμα eTwinning με θέμα “Εφευρέσεις που άλλαξαν τον κόσμο“, σε συνεργασία με το 4ο γυμνάσιο Ηρακλείου. Το πρόγραμμα απευθύνεται στους μαθητές  της Γ’ γυμνασίου.

Στο πλαίσιο του συγκεκριμένου προγράμματος, στις 19-12-2019 το σχολείο μας από κοινού με το 4ο γυμνάσιο Ηρακλείου πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ηράκλειο. Επισκέφτηκαμε το Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας προκειμένου να γνωρίσουμε εφευρέσεις- τεχνολογικά επιτεύγματα των αρχαίων Ελλήνων. Στη συνέχεια πήγαμε στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου, όπου αφού είπαμε τα χριστουγεννιάτικα κάλαντα ξεναγηθήκαμε στην περιοδική έκθεση “Δαίδαλος, στα ίχνη του μυθικού τεχνητή”, όπου γνωρίσαμε εφευρέσεις- επιτεύγματα της μινωικής περιόδου.