Αρχείο ημέρας 22 Απριλίου 2024

13o Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Το διήμερο 18 και 19 Απριλίου πραγματοποιήθηκε το 13ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας. Το φεστιβάλ πραγματοποιήθηκε στους χώρους του 1ου ΕΠΑΛ Ηρακλείου, του 6ου ΕΠΑΛ Ηρακλείου και του 1ου Εργαστηριακού Κέντρου Ηρακλείου. Την Πέμπτη 18/4 το σχολείο μας πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο φεστιβάλ με τους μαθητές/τριες της Α΄γυμνασίου.  Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να αλληλεπιδράσουν με το AugmenTable, του ΙΤΕ, ένα διαδραστικό “τραπέζι”,  να παρακολουθήσουν ζωντανή επίδειξη Τρισδιάστατης Εκτύπωσης από το Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης και να παίξουν εκπαιδευτικά παιχνίδια που έχει αναπτύξει το  NILE LAB του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστημίου. Περιηγήθηκαν στην έκθεση με τα έργα μαθητών άλλων σχολείων και είχαν την δυνατότητα να τα εξερευνήσουν και να αλληλεπιδράσουν με αυτά. Τέλος οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες και παρακολούθησαν τρία εργαστήρια:

1. Βιωματικό εργαστήριο: Think and GrowDigital: “Πως να γίνουμε υπεύθυνοι ψηφιακοί πολίτες”.
  2. Εργαστήριο εισαγωγής στο προγραμματισμό μικροελεγκτών micro:bit για μαθητές/τριες Γυμνασίου-Λυκείου από το Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης.
  3. Αναγνώριση εικόνας χρησιμοποιώντας το MachineLearning For Kids.

Οι εκδηλώσεις του φεστιβάλ συνεχίστηκαν διαδικτυακά την Παρασκευή 19/4/2024, όπου και συμμετείχαμε με τους μαθητές/τριες του τμήματος Γ1, παρακολουθώντας το Διαδικτυακό σεμινάριο για μαθητές και μαθήτριες: «Τεχνητή Νοημοσύνη: το αύριο ήρθε!». Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου έγινε μια ιστορική αναδρομή, δόθηκαν βασικοί ορισμοί και επεξήγηση εννοιών για την Τ.Ν., ενώ έγινε και ζωντανή επίδειξη εφαρμογών τεχνητής νοημοσύνης. Τέλος, έγινε μια αναφορά στις Θετικές & αρνητικές επιπτώσεις που η Τ.Ν. έχει φέρει και αναμένεται να φέρει στις ζωές μας.