ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΕΠΙΣΚΟΠΗΣ

Αγαπητοί γονείς και μαθητές,

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τον τρόπο επανέναρξης των μαθημάτων, μετά τη λήξη της προσωρινής αναστολής λειτουργίας των σχολείων λόγω της ασθένειας COVID-19.

•       Οι μαθητές/τριες θα επιστρέψουν στο σχολείο τη Δευτέρα 1 Φεβρουαρίου 2021   και το κουδούνι θα χτυπάει στις 8:15 καθημερινά.
  •     Τα σχολικά λεωφορεία θα αναχωρήσουν το πρωί κανονικά από τις κατά τόπους αφετηρίες τους έτσι ώστε οι μαθητές/τριες να φτάσουν έγκαιρα στο σχολείο. Βεβαιώσεις μετακίνησης από και προς το σχολείο  θα δοθούν αύριο σε όλους τους μαθητές.
  •       Η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική από όλη τη σχολική κοινότητα   σε όλους τους εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους  στο σχολείο καθώς και στα σχολικά λεωφορεία ως μέτρο πρόληψης της διασποράς και προστασίας από τον κορωνοϊό.
  •       Καλό θα είναι οι μαθητές να έχουν μαζί τους τουλάχιστον μια μάσκα επιπλέον σε περίπτωση που χρειαστεί να αντικαταστήσουν  αυτήν την οποία φοράνε.
  •       Μάσκες φοράμε, αποστάσεις κρατάμε!
  •       Κατά την προσέλευσή τους στο σχολείο οι μαθητές/τριες παραμένουν στο προαύλιο χώρο του σχολείου , και συγκεκριμένα στο χώρο που βρίσκεται μπροστά από την κεντρική είσοδο του Γυμνασίου και προς το γήπεδο του μπάσκετ κρατώντας αποστάσεις μεταξύ τους. Αναλυτικές οδηγίες θα τους δοθούν και πάλι  τη Δευτέρα 1/02/2021.
  •       Δεν πραγματοποιείται η πρωινή συγκέντρωση των μαθητών στον προαύλιο χώρο του σχολείου και η καθιερωμένη διαδικασία θα πραγματοποιείται μέσα στις αίθουσες διδασκαλίας.
  •       Ισχύει το ίδιο ωρολόγιο πρόγραμμα.
  •       Οι μαθητές/τριες οφείλουν να έχουν μαζί τους την απαραίτητη γραφική ύλη (στυλό, γόμες, κτλ), καθώς οποιαδήποτε ανταλλαγή υλικού ανάμεσα στους μαθητές/τριες δεν επιτρέπεται.
  •       Δεν επιτρέπονται τα ομαδικά παιχνίδια και η χρήση μπάλας.
  •       Το κυλικείο θα είναι ανοιχτό.
  •       Αν το παιδί σας δε νιώθει καλά, θα πρέπει να παραμείνει στο  σπίτι και να ενημερώσετε το σχολείο τηλεφωνικά ή με e-mail.
  •       Ενδέχεται τα σχολικά λεωφορεία να έρχονται αργότερα από την ώρα λήξης των μαθημάτων ανάλογα με το ωρολόγιο πρόγραμμα του κάθε τμήματος , οπότε καλό θα είναι, αν μπορείτε, να έρχεστε να παίρνετε τα παιδιά σας την ώρα λήξης των μαθημάτων. Ας μην ξεχνάμε επίσης ότι τα σχολικά λεωφορεία μεταφέρουν και μαθητές του Γενικού Λυκείου και τα προγράμματα των μαθημάτων του Γυμνασίου και του Λυκείου είναι τελείως διαφορετικά και κατά συνέπεια και η ώρα λήξης των μαθημάτων.
  •       Επίσης, συνιστάται η μεταφορά και η παραλαβή των μαθητών από και προς το σχολείο να γίνεται από ένα σταθερό πρόσωπο αναφοράς ή ένα άτομο της κατοικίας του παιδιού.
  •       Έχουν ληφθεί όλα τα απαραίτητα μέτρα ασφάλειας και προφύλαξης των μαθητών/τριών και των εκπαιδευτικών για την αποφυγή συγχρωτισμού, για το φυσικό εξαερισμό και την καθαριότητα κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του σχολείου.
  •       Σε συμμόρφωση με τα έκτακτα μέτρα και τις οδηγίες του Υ.ΠΑΙ.Θ. για την προστασία της κοινότητας από την εξάπλωση του Covid 19, σας παρακαλούμε για  οποιοδήποτε έγγραφο (βεβαίωση, πιστοποιητικό κλπ) ή ο,τιδήποτε άλλο χρειάζεστε, να  επικοινωνήσετε τηλεφωνικά με το σχολείο ( Τηλ. και Φαξ :2810-771241) ή ηλεκτρονικά με μήνυμα στην ηλεκτρονική διεύθυνση του σχολείου  mail@gym-episk.ira.sch.gr τόσο για την ασφάλεια τη δική σας όσο και για την ασφάλεια της σχολικής κοινότητας. Αν για κάποιον/α η φυσική παρουσία στο σχολείο κρίνεται απολύτως απαραίτητη, η πρόσβαση στο σχολείο θα γίνεται κατόπιν προγραμματισμένου ραντεβού, αφού προηγουμένως έχετε επικοινωνήσει τηλεφωνικά ή με e-mail με το σχολείο και τηρώντας όλες τις απαραίτητες ατομικές προφυλάξεις.

Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία!