ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ- ΔΕΥΤΕΡΑ 6 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2023

ΕΝΑΡΞΗ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 6 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2023

Αύριο, Δευτέρα 6 Φεβρουαρίου 2023 θα γίνει σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών.

Η σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση, όπως γνωρίζετε, είναι η απευθείας διδασκαλία και μετάδοση του μαθήματος σε πραγματικό χρόνο από εκπαιδευτικό, μέσω διαδικτυακής πλατφόρμας, σε μαθητές που παρακολουθούν ζωντανά με ηλεκτρονικό υπολογιστή, κινητό τηλέφωνο ή τάμπλετ και είναι υποχρεωτική για όλους τους μαθητές.

Η διαδικτυακή πλατφόρμα, που θα χρησιμοποιηθεί και φέτος, για τη σύγχρονη εκπαίδευση (τηλεμαθήματα) στον ηλεκτρονικό υπολογιστή ή στο κινητό τηλέφωνο ή στο τάμπλετ, με την οποία θα συνδεθούν οι μαθητές για να παρακολουθήσουν τα μαθήματα αυτά, είναι η CISCO WEBEX MEETINGS μέσω του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου.

Για την πρόσβαση στην πλατφόρμα αυτή οι μαθητές/τριες μπορούν να χρησιμοποιούν  ηλεκτρονικό υπολογιστή, τάμπλετ και  κινητό  τηλέφωνο (smart phone) με σύνδεση στο διαδίκτυο (Ιnternet) απαραιτήτως.

Η σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση αύριο θα γίνει σύμφωνα με το  ωρολόγιο πρόγραμμα του κάθε τμήματος που θα ισχύσει αλλά οι διαδικτυακές ώρες διδασκαλίας αλλάζουν

Συγκεκριμένα, αύριο, Δευτέρα 6 Φεβρουαρίου, το ωρολόγιο πρόγραμμα του κάθε τμήματος έχει αλλάξει και θα ισχύσει:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ Α1 :

4η ώρα-11:00 – ΚΕΝΟ

5η ώρα-11:50 -ΓΑΛΛΙΚΑ-ΠΑΞΙΜΑΔΑΚΗ

ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ- ΚΟΥΤΕΝΤΑΚΗ

Κάθε καθηγητής έχει το δικό του  προσωπικό δωμάτιο (Personal Room) όπου δέχεται τους μαθητές του που αντιστοιχεί σε ένα ξεχωριστό ΣΥΝΔΕΣΜΟ-LINK  στην πλατφόρμα CISCO. Μπορείτε να δείτε τους  ΣΥΝΔΕΣΜΟΥΣ- WEBEX LINKS των καθηγητών του σχολείου μας στο e-mail των γονιών σας, στο e-class και στην e-me στο μάθημα της Πληροφορικής.

Παρακαλούνται οι μαθητές/τριες, αφού πρώτα έχουν συνδεθεί με το internet και με ένα φυλλομετρητή (browser) π.χ. Google Chrome, Mozilla,να ακολουθήσουν τις παρακάτω οδηγίες σύνδεσης μέσω  ηλεκτρονικού υπολογιστή, κινητού τηλεφώνου ή τάμπλετ με την πλατφόρμα CISCO WEBEX MEETINGS:

• Kάνετε κλικ/ Πατήστε το ΣΥΝΔΕΣΜΟ-WEBEX LINK του καθηγητή που θέλετε να συνδεθείτε
  • Στη συνέχεια κάνετε κλικ/πατήστε Join Μeeting
  • Μετά επιλέγετε/ κάνετε κλικ  Join from your browser (φαίνεται στο κάτω μέρος της οθόνης)
  • Γράφετε το πραγματικό ονοματεπώνυμό σας για να σας αναγνωρίσει ο διδάσκων καθηγητής και στο e-mail που θα σας ζητηθεί δε γράφετε τίποτα γιατί δεν είναι απαραίτητο.
  • Κάνετε κλικ/Πατήστε   NEXT και
  • Τέλος κάνετε κλικ / πατήστε Join Meeting και περιμένετε να σας δεχτεί ο καθηγητής με τον οποίο έχετε μάθημα και να βρεθείτε με τους συμμαθητές σας  και …..
  • Καλό τηλεμάθημα!!!

Κρίνεται σκόπιμο οι μαθητές/τριες να συνδέονται λίγο πριν από την έναρξη (5 λεπτά νωρίτερα) των τηλεμαθημάτων  έτσι ώστε να γίνεται  έγκαιρα η σύνδεσή τους με την αίθουσα διδασκαλίας του καθηγητή που πρόκειται να παρακολουθήσουν.

Επιπλέον, κατά τη διάρκεια διεξαγωγής των μαθημάτων αυτών οι μαθητές/τριες οφείλουν να ανταποκρίνονται  σε καθήκοντα που ανατίθενται από τους καθηγητές τους π.χ. να απαντούν σε ερωτήσεις, να επιβεβαιώσουν την παρουσία τους, να σχολιάσουν ή και να σημειώσουν στο chat.

Απαγορεύεται η καταγραφή και αποθήκευση ήχου ή/και εικόνας του ηλεκτρονικώς μεταδιδόμενου μαθήματος καθώς και οποιαδήποτε άλλη χρήση του περιεχομένου που μεταδίδεται ηλεκτρονικώς, πέραν της ζωντανής μετάδοσης ήχου ή/και εικόνας σε πραγματικό χρόνο με αποκλειστικούς αποδέκτες τους μαθητές/τριες. Στην περίπτωση παράνομης καταγραφής επιβάλλονται οι κυρώσεις του άρθρ. 38 του ν. 4624/2019.

Η απουσία μαθητή/τριας από κάθε διδακτική ώρα σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης καταγράφεται από τον εκπαιδευτικό σε Ηλεκτρονικό Ημερήσιο Δελτίο Φοίτησης και λαμβάνεται υπόψη για τον χαρακτηρισμό της φοίτησής του/της.

Παρακαλείσθε να παρακολουθείτε καθημερινά το e-mail σας και την ιστοσελίδα του σχολείου http://gym-episk.ira.sch.gr/ για τη συνεχή ενημέρωσή σας.

Σας ευχαριστώ για τη συνεργασία!

Βίλμα Χ. Βαβουρανάκη